Yaşam

‘Herkes Toprağa Gömülü Ben Suya’ belgeseli izleyiciyle buluşuyor

Yönetmenliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını fotoğrafçı Fettullah Çelik’in üstlendiği “Herkes Toprağa Gömüyor, Ben Sudayım” belgeseli 6 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da gösterilecek.

Belgesel yönetmeni ve yazar Ümit Kıvanç’ın hazırlayıp kurguladığı 71 dakikalık belgeselde, adı Veysel Eroğlu olarak değiştirilen Ilısu Barajı’nın sular altında kaldığı köylerden görüntüler yer alıyor.

29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen belgeselin yönetmeni Çelik, tamamen sular altında kalan 60 köyü kaydettiği belgeseli 4 yılda tamamladığını belirtiyor.

İlk olarak 12 bin yıllık bir şehir olan Hasankeyf’te film çekmeye başlayan Çelik, süreci şu sözlerle anlatıyor:

“Ilısu Barajı suları toplamda 199 köyü etkiledi. Tamamen sular altında kalan 60 köyde çekim yaptım. Önce Hasankeyf’e gittim ve o zamanlar belgesel çekme planım yoktu. Arşiv yapmak istediğim için gittim ama “İnsanlar konuşmak istediğinde, bir şeyler anlatmak istediğinde görüntü çekmeye başladım. En başından sular köyleri tamamen kaplayana kadar tüm süreci adım adım izledim. Sular yükselirken kayıtsız kalmam mümkün değildi, orada olmadığım günler rüyalarıma giriyordu.”

Belgesel, 6 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde gösterilecek. Yönetmen Fettullah Çelik’in katılacağı gösterimin ardından söyleşi yapılacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

pulumurajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu