Haber

Türkiye’deki Azerbaycan vatandaşları cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullandı

TÜRKİYE’deki Azerbaycan vatandaşları ülkelerinin cumhurbaşkanlığı seçimi için İstanbul, Ankara ve Kars’ta kurulan sandıklarda oy kullandı.

Azerbaycan’da erken cumhurbaşkanlığı seçimi için oylama bugün sabah başladı. Azerbaycanlılar, aralarında yeniden yarışan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de bulunduğu 7 aday arasından yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. Yurt dışında yaşayan Azerbaycan vatandaşları da büyükelçilik ve konsolosluklarda oy kullandı. Türkiye’deki Azerbaycan vatandaşları İstanbul, Ankara ve Kars’ta kurulan 5 sandıkta oylarını kullandı. Oy verme işlemi Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde saat 08.00’de başlayacak ve 19.00’a kadar devam edecek.

‘YURTDIŞINDAN EN FAZLA OY TÜRKİYE’DEN GELDİ’

Büyükelçilik Sandık Başkanı Müşfik Mammadov, Azerbaycan diasporasının en fazla Türkiye’de olduğunu ve en fazla yabancı oyunun da Türkiye’den geleceğini belirterek, “Bu seçimler diğer seçimlerden çok farklı. Bugün, Azerbaycan’da en yaşlı seçmenin yaşı 124, en genç seçmenin yaşı ise 18’dir.” “Bugün Karabağ’da ilk kez oylama yapılacak. İnsanlar iş çıkışı saat 19.00’a kadar oy kullanmaya gelebilecekler. Büyükelçilikteki oylar burada sayılarak Azerbaycan’a gönderilecek.”

Ankara’da oy kullanan şarkıcı Azerin, 25 yıldır Türkiye’de yaşadığını belirterek, “Her seçimde Türkiye’deki büyükelçilikte oy kullanırım. Belki önceden üzülüyorduk ama şimdi dik duruyoruz. Bu çok sevdiğimiz ‘muzaffer ülkenin muzaffer cumhurbaşkanı’ anlamına geliyor.” Teşekkürler. Cumhurbaşkanımızın burada çok önemli bir imzası var, çünkü bugün Karabağ’da da oy verilecek. Bugün buraya daha neşeli bir yüzle ve dik kafalı bir şekilde geldik, oyumuzu kullanacağız. Benim oyum Aliyev’e olacak. Burası Azerbaycan toprağı sayılır ama bizim için Türkiye’dir. “Burası her zaman bizim vatanımızdır. Burada oy vermek de ayrı bir mutluluktur” dedi.

kusadasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu