Ekonomi

KKM’de yeni zorunlu karşılık kararı

Zorunlu Karşılıklar Bildirgesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Döviz Korumalı Mevduatın zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM’nin ağırlaştığı 6 aya kadar vadeye kadar zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25’e çıkarıldı.

Vadeli TL mevduata geçişi teşvik edici bir adım olarak, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli Döviz Korumalı Mevduatlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 25’e çıkarıldı. Vadesi 1 yıla kadar olanlar ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

Daha önce döviz korumalı hesaplarda zorunlu karşılık tesis etme zorunluluğu tüm vadeler için yüzde 15 idi.

Böylece zorunlu karşılık oranındaki artışla birlikte piyasadaki fazla TL likidite sistemden çekilmeye devam edecek. Aynı zamanda TL vadeli mevduatlar desteklenirken KKM’de uzun vadeye ağırlık verilecek.

Zorunlu karşılık değişikliğiyle birlikte yaklaşık 300 milyar TL fazla likiditenin piyasadan çekilmesi bekleniyor.

Zorunlu karşılık artışının bankaların KKM’den TL mevduata dönüşüm hedefleri açısından da daha cesaret verici olması bekleniyor.

TCMB Para Politikası Kurulu’nun 24 Ağustos 2023 tarihli kararıyla faiz artırımının yanı sıra nakit sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları alınmaya devam edileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu