Haber

Gümüşhane yaylalarında kar ve sis manzaraları böyle görüntülendi.

Gümüşhane yaylalarında kar ve sis görüntüleri bu şekilde görüntülendi

GÜMÜŞHANE – Geçtiğimiz günlerde yağan kar sonrası Gümüşhane’nin yüksek kesimleri yeniden beyaz örtüyle kaplanırken, drone ile kaydedilen sis ve kar manzaraları büyüleyici görüntüler oluşturdu.

Doğu Karadeniz’in yayla sayısı en fazla olan ili Gümüşhane’de, yüksek dağların zirve ve yamaçlarındaki yaylalar, bahar mevsiminde olmasına rağmen yağan karla birlikte yeniden karla buluştu.

430’dan fazla tescilli yaylaya sahip kentte, Avrupa’nın en uzun göknarları, Balkanlar, Kafkaslar ve Türkiye’nin en uzun ve en büyük ladinlerinin bulunduğu Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma Alanı ile Cikrikdüzü’ndeki yüzlerce yıllık ağaçları kaplayan kar taneleri , Kütüklüyurt ve İbrahimalanı yaylalarının karlı ve sisli hali eşsiz görüntüler oluşturdu.

Uzmanlar tarafından “yaşayan ağaç müzesi” olarak nitelendirilen, ladin, kayın, ceviz, kavak, ormangülü, yabani fındık, geniş yapraklı gibi birçok ağaç çeşidi ile Türkiye’nin en önemli “karma” ormanlarından biridir. yüzlerce yıllık dev ağaçlara ev sahipliği yapıyor. Örümcek Ormanları ve çevredeki yaylalarda yaşanan anları drone ile görüntüleyen Serkan Özdemir’in paylaştığı görüntüler çok sayıda görüntü ve beğeni aldı.

Kentin en fazla yayla sayısına sahip ilçesi olan Kürtün dağlarında her an bu tür manzaralarla karşılaşılabileceğini kaydeden Özdemir, paylaştığı manzaraları bu yaylalardan görenlerin hayranlığını gizleyemediğini söyledi.

haber-defne.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu