Ekonomi

ABD’nin İranlı yetkililere yaptırımları

ABD yönetimi, İran’daki protestolar sırasında göstericilere yönelik şiddetin devam etmesi nedeniyle aralarında bir başsavcı ile askeri ve paramiliter yetkililerin de bulunduğu 5 İranlı yetkiliyi yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, İran’da protestoculara yönelik devam eden şiddetle bağlantılı olarak rejim yetkililerine yaptırım uyguladığını söyledi.

Açıklamada, İran Başsavcısı Mohammad Montazeri’nin Eylül ayında mahkemelere protestolar sırasında tutuklananların çoğuna ağır cezalar verme talimatı verdiği için yaptırım listesine alındığı bildirildi.

Açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından kontrol edilen paramiliter bir örgüt olan Temel Kuvvet’in iki üst düzey yetkilisine yaptırım uygulanacağı belirtilirken, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı iki yetkilinin yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Açıklamada, İran kolluk kuvvetlerine ekipman üreten İranlı Imen Sanat Vakit Fara firmasına da yaptırım uygulanacağı belirtildi.

İran’daki gösteriler

13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü, ülke hükümetine karşı protestoları ateşledi.

İran Devrim Muhafızları Ordu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hajizade, 29 Kasım’da yaptığı konuşmada, ülkede yaklaşık 3 aydır devam eden protestolarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. İran Güvenlik Konseyi ise 3 Aralık’ta toplam ölü sayısının 200’ü aştığını duyurdu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST) 17 Aralık’ta yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 469 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu